Aglomerat – co to takiego?

Aglomerat (płytki) jest terminem używanym do opisania przez człowieka produktu kamiennego lub płytki, która zazwyczaj składa się z elementów kamiennych. Aglomeraty łączone są spoiwem syntetycznym  takim jak żywica poliestrowa lub żywica epoksydowa. Większość płytek z aglomeratu będzie miała takie same właściwości jak rodzaj kamienia zastosowanego w płytce i często są klasyfikowane jak granit, marmur czy kwarc.

W niektórych przypadkach, rodzaj spoiwa może mieć głęboki wpływ na zachowania i działania produktu z aglomeratu. Żywice poliestrowe mają wysoki współczynnik rozszerzalności cieplnej i mogą stanowić znaczne problemy dotyczące różnicy w przemieszczaniu się płyt po zainstalowaniu na powierzchniach zewnętrznych (np. na fasadzie budynków).

Istnieją tysiące różnych produktów z aglomeratu na rynku i każdy z tych typów posiada inne właściwości fizyczne, zależne od rodzaju zastosowanego kamiennego kruszywa (np. koloru), rodzaju spoiwa, stabilności wymiarowej kruszywa.

Najczęściej stosowane płytki z aglomeratu składają się zwykle z elementów kamiennych mieszanych z 4 – 8% spoiwem żywicy poliestrowej.

Ważne jest, aby skontaktować się z producentem płytek aglomeratu i zweryfikować przydatność każdej płytki do określonych warunków.
Trzeba sprawdzić, które są wrażliwe na wilgoć, są odporne na światło ultrafioletowe (UV) czy ekstremalne zmiany temperatury.

Niektórzy producenci mogą mieć również wymagania dotyczące poziomu emisji pary wodnej (MVER) w zaprawie lub betonie .

 

Ale skąd się wziął aglomerat?

Aglomerat to grubookruchowa skała piroklastyczna.

A czym jest skala piroklastyczna lub inaczej skała dejekcyjna?

 

Jest to rodzaj skał, który powstaje z materiałów wyrzucanych podczas erupcji wulkanicznej w stanie stałym (np. bomby wulkaniczne, lapille, pyły, popioły i piaski wulkaniczne). Aglomerat powstaje w kraterze wulkanu lub w niewielkiej od niego odległości.

Dziś można spotkać aglomeraty w postaci płytek o wielu kolorach.